Sołectwo Błonie
W XVI w. na terenach Błonia poświadczono istnienie kopalni rudy darniowej. Jeszcze w 1964 r. znajdowały się tam najstarsze przykłady wiejskiego budownictwa mieszkaniowego z XIX stulecia - chaty kryte strzechą.
Do lat osiemdziesiątych XX w. w wiosce istniał wiejski klub, a mieszkańcy angażowali się w wydarzenia kulturalne. Na przedstawienia zapraszał teatrzyk kukiełkowy i zespół muzyczny.
To właśnie w Błoniu od wielu pokoleń mieszkała rodzinie rzeźbiarzy. Jej członkowie nosili nazwisko Kopera. Rzeźbiarstwem artystycznym zajmował się urodzony w 1935r. Władysław Kopera, który odziedziczył po swoich przodkach talent i narzędzia. Jego ojciec Józef wykonywał dla hrabiego Reya kredensy i stoły oraz rzeźbił detale wystroju wnętrz zamkowych. Na zamówieni Szaszkiewiczów z pobliskiego Rzemienia wyrzeźbił w drewnie stajenkę betlejemską, z figurkami mającymi po 22 cm wysokości. Jeszcze przed wojną wykonał dla krakowskiego muzeum rekonstrukcję wiatraka, maszyny tkackiej i innych urządzeń. Do roku 1976 w Błoniu mieścił się jeszcze stary, ręcznie wykonywany warsztat stolarski mający ok. 140 lat. Niestety, został rozebrany z powodu złego stanu technicznego. Do dziś zachowały się natomiast niektóre z prac Józefa, które można obejrzeć w przecławskim kościele (ambona oraz ławki dla hrabiów i duchowieństwa).
wytworzenie informacji: 2023-09-19 19:42:34 Dariusz Darłak
wprowadzenie informacji do podstrony BIP: 2023-09-19 19:42:34 przez Dariusz Darłak