Sołectwo Wylów
Pierwsze wzmianki o Wyłowie pochodzą z 1581 r.} gdzieś wieś figuruje jako „Wyliow”. Następne pisemne wzmianki są ze spisu miejscowości należących do parafii przecławskiej z 1721 r. (użyto wówczas nazwy „Witów”). Na terenie miejscowości znajdują się, rzadko obecnie spotykane, najstarsze przykłady budownictwa wiejskiego. Wylów posiada przysiółki Wola oraz Kądziołki (jest o nich wzmianka w 1595 r.). Kądziołki były dawniej dużą wsią, w której ludność utrzymała się z wyrobu odzieży zgrzebnej (w związku z tym było dużo kądzieli, stąd nazwa). W tym okresie Wylów słynął ze swoich upraw lnu.
Najstarsza część wioski położona jest po obu stronach wąwozu, którym leniwie wije się rzeczka Stara Wiśnia (jest to najbardziej malowniczy zakątek wioski). Wąwóz w naturalny sposób chronił pola uprawne, które w samym Wylowie nigdy nie ucierpiały od powodzi, gdyż rzeka wylewała do wąwozu, a z wąwozu na pobliskie wsi Zaborcze. Stąd też, według starszych mieszkańców, wzięła się nazwa Wylowa.
W latach 1978-80 na terenie wsi działał i odnosił sukcesy Dziecięcy Teatrzyk Klubu Rolnika. Istniał tam również zespół śpiewaczy, folklorystyczny oraz kółko plastyczne. Świetnie działał również zespół kolędniczy, który zdobył II miejsce i nagrodę na Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych. Grupa istniała do 1990 r.
wytworzenie informacji: 2023-09-19 19:42:34 Dariusz Darłak
wprowadzenie informacji do podstrony BIP: 2023-09-19 19:42:34 przez Dariusz Darłak