Sołectwo Rzemień
Prowadzone na tym terenie badania archeologiczne potwierdziły istnienie w Rzemieniu cmentarzyska z okresu kultury łużyckiej (1200-1300 r. p.n.e.).
Za protoplastę wsi o nazwie Rzemień należy uznać niewielką osadę Grodzę, wzmiankowaną w 1536 r. , w której mieszkało sześciu zagrodników. Rejestry poborowe z 1581 i 1591 r. wymieniają wieś Rzemień jako należącą do parafii Rzochów. Zatem Rzemień utworzyły trzy osady Grodza, Zazamcze i Rzemień, które z czasem utworzyły jedną wioskę.
Wieś położona była na szlaku prowadzącym od Sandomierza do Karpat i na Węgry, od tego traktu odłączał się szlak handlowy zw. „gościńcem na Ruś”. Przez szereg stuleci podmokłe tereny wokół Rzemienia nie sprzyjały osadnictwu. Lokowanie wsi na bagnistym terenie sprawiało trudności, jednak osada rozwijała się i w 1616 r. była już zorganizowaną wsią. W 1629 r. wieś miała 8 zagrodników, młyn i tartak.
Rzemień posiadali kolejno: Tarnowscy, Mieleccy, Lubomirscy, Sanguszkowie oraz Reyowie z Przecławia.
Od 1913 r. w Rzemieniu funkcjonowała szkoła podstawowa (elementarna), a pierwszym nauczycielem był Konstanty Popiel z Rzochowa. Lekcje prowadzono w zamku Szaszkiewiczów aż do czasu wybudowania budynku dla szkoły (1923 r.). Grunty pod budowę i drewno na budowę szkoły i budynku straży pożarnej ufundowali Szaszkiewiczowie, którzy przez długie lata patronowali tym instytucjom, wspomagając je finansowo. Hrabina Szaszkiewiczowa była założycielką Koła Gospodyń Wiejskich. Uczestniczyła w zebraniach, organizowała kursy przetworów, uprawy lnu i konopi, uprawy ogródków warzywnych, sadownictwa i hodowli drobiu. Wspólnie organizowano „Opłatek”, ’’Święcone”, „Jasełka” oraz przedstawienia teatralne.
Podczas II wojny światowej Niemcy założyli w Rzemieniu w 1941 r. obóz zagłady, który był filią obozu w Pustkowie. Zlokalizowano go za cegielnią, w miejscu, gdzie dzisiaj wznosi się pamiątkowy obelisk. Teren obozu ogrodzony był drutem kolczastym, a w jego narożach stały wieże wartownicze. Więźniowie dostarczani byli z obozu w Pustkowie (odwożono ich z powrotem, gdy nie byli już zdolni do pracy przy wydobywaniu torfu i żwiru z Wisłoki). Obóz zlikwidowano w czerwcu 1944 r. - miesiąc przed wyzwoleniem.
W 1947 r. do Rzemienia przeniesiono z Babicy k. Rzeszowa żeńskie Liceum Gospodarstwa Wiejskiego, które po różnych przeobrażeniach przekształcono w 1979 r. w Zespół Szkół Rolniczych, któremu w 1997 r. nadano imię prof. dr. Władysława Szafera. Dzisiaj jest to Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. prof. Wł. Szafera w Rzemieniu.
Na terenie wioski znajduje się kilkanaście kapliczek i krzyży przydrożnych jeszcze z XIX w., stawianych zazwyczaj na szczególne intencje. Jednak okoliczności powstania tych najstarszych nie są znane.
W codziennym życiu szczególne miejsce zajmują zabytki z przeszłości zgromadzone w przypałacowym parku.
wytworzenie informacji: 2023-09-19 19:42:33 Dariusz Darłak
wprowadzenie informacji do podstrony BIP: 2023-09-19 19:42:33 przez Dariusz Darłak