Imieniny: Medarda, Maksyma, Seweryna

BIP Logo

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

Urząd Miejski w Przecławiu

Przecław Logo
CEIDG EPUAP PSeAP PSeAP PSeAP Dziennik ustaw Monitor Polski BIP

Sołectwo Podole

Udostępnij artykuł

Wieś Podole leży na wyżynie Płaskowyżu Tarnowskiego. Droga prowadząca z Przecławia w stronę Podoła jest najpiękniejszym miejscem widokowym w gminie. Rozciąga się stąd widok na dolinę Wisłoki i porośnięty borami Płaskowyż Kolbuszowski. Przysiółkami Podola są Wólka Podolska, Zagrody, Kmiecie i Pogwizdów.

W 1337 r. biskup krakowski Jan Grot, na prośbę Krystyna, plebana z Przecławia, potwierdził nadanie dziesięcin przecławskiemu kościołowi z wioski Podole. Potwierdza to istnienie Podola w pierwszej połowie XIV w. i pozwala przypuszczać, że wieś istniała znacznie wcześniej. W 1397 r. właścicielem Podola zo­staje Jan Ligęza, wojewoda łęczycki, późniejszy właściciel Prze­cławia. Po najeździe tatarskim w 1576 r. wieś liczyła sobie 8 łanów i 14 kmieci podległych ówczesnej władzy.  W XVIII w. Podole było przedmieściem Przecławia.

Na terenie wioski znajdował się folwark, czworaki i staj­nie. W 1925 r. hrabia Rey rozparcelował ten majątek. Z czasem zabudowania zostały rozebrane.

W okresie międzywojennym, aż do lat 60., wieś Podole miała własnego herolda. Funkcję «posłańca wiejskiego” sprawował Ozimek Jan. Herold z Po­dola posługiwał się wielką trąbą. Donośnym głosem informował mieszkańców wioski o nowych opłatach, uchwałach i za­rządzeniach wójta – później sołtysa.